bilgi@btaelektronik.com.tr 0 541 452 1 444

Projeksiyon Servisi

Projeksiyon Cihazları günümüz teknolojisinin gücünü ekrana yansıtan araçlardır. Projeksiyon cihazlarının en önemli aparatı tabiki de ışık kaynağı olan lambasıdır.

Projeksiyon cihazlarının lamba çözümlerinde sizlere en iyi hizmeti verebilmek için çalışmaktayız. Projeksiyon Lambalarının değişimi veya cihazların bakımını ehliyetsiz kişilere yaptırılmamalıdır. Projeksiyon cihazlarının hassasiyeti milimetrenin yüzde biri gibi değerlerle ölçüldüğünden, en ufak bir hata cihazın bulanık görüntü vermesine, kalitesiz çalışmasına hatta hiç çalışmamasına sebep olabilir.Muadil Projeksiyon Lambası Çözümlerimiz :
Projeksiyon cihazlarının muadil lamba değişimlerini genellikle düşük bütçeli işletmeler ve okullarımız tercih etmektedirler. Muadil lambalarla ilgili bugüne kadar teknik servisimize herhangi bir sorun geri dönüşü olmamıştır. Ekonomik açıdan muadil lambaların tercih edilmesinde herhangi bir sorun yoktur. Öncelikle hatırlatmak gerekir ki diyelim ACER marka bir projeksiyon cihazınız var ancak bu cihazın zaten orijinal lambası ACER markalı değildir. Bir çok elektronik markası projeksiyon cihazlarını piyasaya sürmektedir ancak dünyada çok az cihaz lamba üreticisi bulunmaktadır. Projeksiyon lambası üretim firması olan Philips, Osram ve Ushio gibi lamba üreticilerinin muadil projeksiyon lambaları tarafımızdan kullanılmaktadır.
Unutmayın ! Bir çok projeksiyon markası aynı lambayı kullanmaktadır !

Lamba değişimlerinde tabi ki de her lambayı her projeksiyona takmanın imkansız olduğu durumlarda vardır. Projeksiyon lambası seçerken cihazın gücü ve değerleri göz önüne alınmalıdır. Örneğin lambanın Watt cinsinden değeri, yakıcının odaklama ve mesafesi, ilk ateşleme voltaj değeri, merkez sıcaklığı, iç komponentler lambanın özelliklerini belirler. Bu özelliklere dikkat edilerek lamba değişimi yapılmalıdır. Birebir aynı değerlere sahip olmayan lamba değişimleri projeksiyon makinasına zarar verebilmektedir. 

20 yılı aşkın tecrübemiz ve yaptığımız uzun soluklu çalışmalar neticesinde BTA olarak sizlere bu konuda en iyi çözümü, en uygun lamba değişimini önermekteyiz. Okullarımıza yaptığımız çalışma kapsamında ücretsiz Arıza Tespit sonucu, gerekli değişim kriterleri belirlenir ve müşteriye iletilir.

Projeksiyon lambası değişimi, evde ki bir ampulu değiştirmeye benzemez. Özel ekipman ve donanım gerektirir. "Ben lambasını alayım, kendim değiştiririm" demek söz konusu değildir. Çünkü projeksiyon lambası insan gözünü kör edebilecek seviyede güçlü bir ışıktır. Bunun haricinde ışığın doğru odaklanması, filtre ve merceklerden geçişinde kayma olmaması için milimetrik hassas bir şekilde çalışılmalıdır. Bunun için özel ekipmalara sahip firmamızda kusursuz lamba değişimi yapılabilmektedir.Takılan tüm lambalar müşterilerimize garantili olarak teslim edilmektedir.

Orijnal Lamba Çözümlerimiz :
Projeksiyon cihazlarında kullanılmakta olan ışık kaynağı son teknoloji ile üretilen lambalardır. Bu lambaların kullanım ömürleri 1500 ila 6000 saat arasında değişmektedir. Kullanım süresince lamba içinde bulunan civa buharı özelliğini kaybetmekte ve lambanın değiştirilmesi gerekmektedir.

Ancak bazı durumlarda sadece cihaz tozlanması yada başka durumlardan dolayı lamba değişikliği yapılması talep edilmektedir. Bu gibi durumlarda sadece ufak bakım maliyetleri ile projeksiyon cihazı ilk günkü çalışır haline getirilebilmektedir. Çoğu zaman ertelenen bakım prosedürü size daha sonra büyük maliyetler çıkarabilmektedir. Bu yüzden öncelikle cihazın bakımlarının zamanında ve doğru bir şekilde yapıldığından emin olmanız gerekmektedir. 

Projeksiyon Lamba Yenileme :

 

Unutmayın ! Zamanında yapılan bakımlar ile projeksiyon cihazının ve lambasının ömrünü uzatabilirsiniz !

1 - Projeksiyon lambası değişimi profesyonel cihazlarla yapılmaktadır.
2 - Orijinal lamba ve cihaz güç değerlerine bakılarak lamba seçimi yapılır.
3 - Lamba kasası aynen kullanılır, iç kısım değiştirilir ve en iyi görüntünün alınması için temizlenir.
4 - Cihazın bakımı yapılır ( Filtre, ayna, lens temizliği yapılır, ayarlanır)
5 - Çok uygun fiyatlarla neredeyse sıfır projeksiyon cihazına sahip olursunuz.

Orijinal lamba fiyatı yüksek olan yada temini mümkün olmayan ürünlerde lamba haznesini (iç ve dış) bütün olarak değiştirip sizlere ekonomik muadil hizmeti vermekteyiz.

Projeksiyon Nedir ?
Projeksiyon cihazları, video kaynaığında aldığı veriyi içindeki kart yardımıyla işleyerek, lambadan aldığı ışıkla gösterilen yüzeye yansıtan teknolojik ve hassas yapıda özel cihazlardır.

Farklı kullanım amaçları olabilen Projeksiyon cihazlarının yaygın kullanımını daha çok eğitim kurumlarımızda görmekteyiz.

Eğitim alanında kullanılacak cihazlarda da benzer özelliklere ihtiyaç duyulurken; burada kullanılacak sınıf ortamının nispeten daha küçük ve izleyici sayısının da daha az olacağı göz önünde bulundurulursa biraz daha ekonomik ve teknik açıdan daha  ortalama cihazlar tercih edilmektedir.

Ev sinema kullanımı çin üretici firmalar çok özel cihazlar üretmektedir (özellikle çok yüksek kontrast değerlerine sahip). Fakat bu projeksiyonlar sahip oldukları üstün özelliklere paralel olarak oldukça kabarık fiyatlara sahip olabildiklerinden. Projeksiyon kullanıcılarının bir kısmı “genel amaçlı kullanım projeksiyonları” dediğimiz, sıklıkla okullarda kullanılan cihazları da ev sinema amaçlı kullanabilmektedirler.

Tabiki bunların dışında, mağaza vitrinlerinde (ters projeksiyon sistemleri), fuar ve konserlerde, showroomlarda vs. kullanılan özel projeksiyon cihazları da mevcuttur.

Projeksiyon Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Günümüzde malesef projeksiyon seçimi sadece fiyatlarına bakılarak yapılmaktadır. Ancak aslında projeksiyon seçimi çok ciddiye alınması gerekmektedir. Genellikle satıcı firmaların yaptığı uygun fiyat kampanyalarına kapılan tüketicilerimiz aslında bir çok değerleri ve özellikleri bakımından düşük kapasiteli cihazlar almaktadırlar.

Dışarıdan bakıldığında birbirine benzeyen projeksiyon cihazlarının teknik özelliklerine dikkat edilmesi çok önemlidir.

Projeksiyon cihazı seçerken başlıca dikkat etmemiz gereken özellikler :

• Projeksiyon Işık Gücü ( Ansi Lümen Değeri)
• Projeksiyon Çözünürlüğü
• Kontrast Oranı
• Projeksiyon Lamba Ömrü


Projeksiyon ışık gücü cihazın aydınlık ortam ışık performansını gösterir. Ansi lümen değeri dediğimiz ışık gücü ne kadar yüksekse ışıklı ortamlardaki görüntü alma kapasiteniz o kadar artacak demektir.

Projeksiyon çözünürlüğü görüntüyü oluşturan karelerin yatay ve diket olarak sayısını belirler. Bu değer görüntünün netliğini göstermektedir.Küçük yazılar veya detaylı haritaları düşük çözünürlüklü bir projeksiyon kullanarak izlediğinizde alacağınız netlik düşük olacaktır. Özellikle evde sinema sistemi olarak kullanılan projeksiyon cihazlarında bu değerin yüksek olması gerekmektedir. Günümüz HD teknolojisi cihazlar 1920 * 1080 çözünürlüğe sahip olabilmektedir.

Kontrast oranı projeksiyon cihazının sağlaığı koyuluk ve açıklı renk dengesine denilir. Kontrast oranının yüksek olması projeksiyon görüntüsünün gerçeğe yakın renklere sahip olması demektir.

Projeksiyon lamba ömrü en kaba tabirle cihazı açık şekilde kullanacağınız süreyi göstermektedir. Projeksiyon lamba fiyatlarının yüksek olması sebebiyle bu süreyi uzun seçmeniz faydanıza olacaktır.

PROJEKSİYON BAKIMI : 

BTA olarak en çok üzerine vurgulayarak bahsettiğimiz konu bakımdır. Genelde cihaz ömrünü tüketmeden bakım yaptırmak tercih edilmemektedir. Ama bu yargının ne kadar yanlış olduğunu, ekonomik yönden daha zararlı olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.

Projeksiyon cihazlarının çalıştıkları ortamlara bağlı olarak belirli zaman periyotlarında bakımları mutlaka yapılmalıdır. Tozlu ortamlarda, özellikle okullarda projeksiyon cihazlarının filtre ve soğutucu parçalarında biriken toz ve kir zamanla ışık geçirgenliğini azaltacaktır. Sadece ışık geçirgenliğini azaltmakla kalmayacak, cihazın çalışmaz duruma gelmesini de sebep olabilecektir. Bu yüzden üstünde durduğumuz en önemli konu BAKIM'dır. Projeksiyon cihazınızı lamba ömrüyle sınırlamak istemiyorsanız, mutlaka bakımlarını yaptırınız.


İletişime Geçin

Tüm Projeksiyon Cihazlarının Yedek Parça ve Lamba Stoğu bulunmaktadır.